امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عمر مفید این باتری ها وابستگی شدیدی به طرز استفاده و نگهداری آنها دارد.
در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

    ولتاژ ماکزیمم شارژ

ولتاژ شارژ ماکزیمم برای هر سل لیپو 4.235 ولت است که برای جبران خطای اندازه گیری به 4.2 ولت محدود شده در شارژر ها در صورتیکه ولتاژ ماکزیمم کاهش پیدا کند، عمر لیپو افزایش پیدا می کند. مثلا در بعضی از موبایل ها این مقدار 4.15 تنظیم شده است.
نکته اینه که این مقدار توی اغلب شارژرها قابل تنظیم نیست و در ضمن با پایین اوردن آن،ظرفیت باطری هم کاهش پیدا می کند.
شارژرهای ارزون به علت عدم دقت کافی در اندازه گیری ولتاژ سلها،میتونن باطری را به سرعت خراب کنن،کلا شارژر ارزون یعنی ضرر!

ولتاژ مینیمم اثر زیادی روی عمر باطری لیپو دارد و اصولا از 2.5 ولت تا 3.2 ولت (تحت بار) قابل تعریف می باشد.
به علت احتمال عدم بالانس در جریانهای بالا، بهتر است که این مقدار بالاتر تنظیم شود. یک قانون کلی این است که باطری را بیش از 80درصد ظرفیتش خالی نکنید که عمر خوبی از باطری را می گیرد. مثلا 4000میلی امپر ساعت از یه باطری 5000 میلی امپر ساعت.

    جریان دشارژ

یک باطری لیپوی 20C  دیسشارژ بهتر است که با حدود 15c  و پایینتر دشارژ بشود و اصولا بهترین روش تعیین این مقدار، دمای باطری بعد از تخلیه هست.(کمتر از 50 باید باشد)
اعدادی که روی لیپو نوشته شده است خیلی خوشبینانه هستند و بهتره که در آن رنجهای جریانی باهاشون کار نکنین که عمر باطری حدود 50 سایکل می شود.

    دمای کار باتری

هرچه که باطری گرمتر بشود،پرفورمانسش اعم از ظرفیت و مقاوت درونی بهتر می شود ولی عمرش هم کوتاه می شود. این گرم شدن می تواند در اثر دمای محیط یا تخلیه سریع باطری باشد.
طبق یک قانون شیمیایی که برای باطریها و خازنهای الکترولیت به کار می رود،به ازای هر 10 درجه بالای دمای 40 درجه،عمر باطری نصف می شود. باطریهایی که پر یا خالی نگهداری بشوند دچار کاهش عمر می شوند. بهترین حالت نگهداری لیپو توی ولتاژ 3.8ولت بر سل هست که معادل ظرفیت 40 تا 60 درصد باطری می باشد. این قانون برای باطری لپ تاپ و موبایل هم صدق می کند .

    جریان شارژ

هر چه که لیپو ارومتر شارژ بشود عمرش بیشتر می باشد و البته برای مقادیر زیر 1C خیلی این افزایش مشهود نمی باشد.
نکته جالب این است که اگه یک لیپو با 5سی شارژ بشود خیلی زمان شارژش با وقتی که با 2سی شارژ می شود تفاوت ندارد و این به دلیل منطقه ولتاژ ثابت شارژ هست

هرچه که ولتاژ سل ها بالانس تر باشد،موقع تخلیه فشار روی سلهای ضعیف کمتر است و عمر باطری بیشتر می شود. در ضمن ترجیحا همیشه باطری را با بالانسر شارژ کنید .
 
 
تفاوت باتری های لیتیومی-یونی، لیتیومی-پلیمری و سایر باتری ها
 
باتری های لیتیوم آیون معمولا برای تامین نیروی لازم در دستگاههای الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار می گیرند
در مقایسه به نسل های قدیمی تر باتری ها یعنی NiCd (نیکل – کادمیوم) و NiMH (نیکل – متال) ، باتری های Li-Ion وزن و حجم سبک تری حدود 3 تا 5 برابر دارند و علاوه بر این از دوره ماندگاری بیشتری در هر بار شارژ بهره می برند.
در باتری ها اصطلاحی وجود دارد که به خاصیت حافظه ای مشهور است ، که خصوصا در باتری های NiCd و NiMH به شدت دیده می شد ، به اینصورت که پس از هر بار شارژ ظرفیت باتری به اندازه بسیار کمی کاهش می یافت و برای از بین بردن آن می بایست باتری را حداقل هفته ای یک بار کاملاً 100 درصد تخلیه نمود . به همین دلیل در گوشی های قدیمی که از باتری ها NiCd و یا NiMH استفاده می کردند ، بعد از یک یا دو سال عملا نیاز به عوض کردن باتری داشتیم. اما در باتری های Li-Ion این مسئله به طور کامل حل شده است.
در باتری های لیتیون آیون و پلیمر هر چقدر باتری کمتر تخلیه گردد و مرحله شارژ انجام گیرد طول عمر آن بیشتر خواهد بود. مثلا باتری را تا 50 درصد تخلیه نموده و دوباره شارز نماییم با باتری که 80 درصد تخلیه و شارژ گردد طول عمر باتری کمتر تخلیه شده ، حدودا تا دو برابر افزایش می یابد. که هر کارخانه سازنده باتری با اصطلاح) DOD ضریب عمق تخلیه ) طول عمر باتری را با گراف نمایش می دهد.
یکی از خواص برتر این نوع باتری نسبت به سایرین حالت خود تخلیه ای ( Self leakage ) بسیار پایین می باشد.
اول فوق به صورت تقریبی می باشد و بر اساس نوع تولیدات کارخانجات مختلف مقادیر می تواند متفاوت باشد.
 
 
باتری لیتیوم پلیمر:
باتری از نوع پلیمر لیتیوم می باشد که از نظر ظرفیت و ماندگاری بعد از هر بار شارژ ، مشابه باتری ها Li-Ion عمل می کند . این نوع باتری دارای وزن کمتری نسبت به مدلهای دیگر به استثنا لیتیون آیون است . اما ویژگی منحصر به فردی که سازندگان گوشی های موبایل را به سمت استفاده از این نوع باتری می کشاند این است که این باتری ها را می توان به هر شکل هندسی که در طراحی مورد نیاز باشد در آورد . این ویژگی باعث از میان رفتن محدودیت های زیادی می گردد که باتری ها مکعب مستطیلی قدیمی تر در طراحی گوشیها ایجاد می کردند .
اطلاعات تکمیلی :
1. و این واکنش برگشت پذیر هستش.البته این واکنش حد اکثر تا ۳۰۰ الی‌ ۱۰۰۰ بار انجام میگیره.بهتره تو سایت‌های خارجی‌ دنبال اطلاعات واکنش بگردید.
2. راجع به مداری که داخل باتری هستش باید بگم که این باتری‌ها اگه دقت کنید به جای ۲ پایه از آنها بیشتر از ۳ پایه خارج شده است که این موضوع به خاطر وجود یک مدار داخل پک (کنار باتری) باتری هستش.این مدار کارهای زیر رو انجام میده:
 - تعیین ولتاژ باتری
 - تعیین دمای باتری
 - تشخیص فول شارژ شدن باتری
 - تشخیص خراب شدن باتری
 -تعیین میزان شارژ باتری و……
 
اگر به باتری موبایل خودتون دقت کرده باشید می‌بینید که ۳ تا پایه داره.معمولا پایهٔ وسط تمام اطلاعات بالا رو به موبایل منتقل می‌کند.(به روش انتقال اطلاعات دیجیتال که با ولت متر قابل مشاهده نیست).
.3 روش شارژ باتری‌های Li-ion با باتری‌های دیگر فرق می‌کنه.ابتدا باتری را با جریان ثابت  حداکثر تا نصف ظرفیت باتری شارژ نموده تا به ولتاژ 4.2 ولت (+ و یا- 0.05 ولت) برسد.
شارژ با جریان ثابت را اصطلاحاً CC Mode می گویندو شارژ با ولتاژ ثابت را CV Mode می نامند.
شارژ با جریان ثابت تا رسیدن به 4.2 ولت حدوداً  70 تا 80 درصدظرفیت باتری شارژ می گردد و شارژ با ولتاژ ثابت که حدود 20 تا 30 درصد ظرفیت شارژ باتری می باشد، در این مد قرار دارد.
معمولاً یک سوم زمان شارژ در مد CC انجام می گیرد  که حدود 80 درصد شارژ می باشد و برای 20 درصد باقی مانده شارژ نیاز به دو سوم زمان دارد.
4. در رابطه با باتری‌های خورشیدی باید بگم که همه رنجی تو بازار هست ولی‌ معیار‌های سنجش باتری خورشیدی ۲ چیز هست.
 
–  توان یا همون watt
–  جریان یا همون mA
که با استفاده از این ۲ عدد میتونید میزان توان سولار را به دست بیارید.البته این ماکزیمم توان خروجی سولار در حد اکثر نور و دمای پایین هستش و با تغییر دما و نور همهٔ عدد‌ها کاهش پیدا می‌کند.