امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
ساخت اسپيد کنترل موتور براش
بعضي اوقات قطعات معيوبي که در وسائل خود داريم ميتواند براي ساخت تجهيزات مورد نياز ديگري بکار گرفته شود و با کمي حوصله وابتکار ميتوان از هزينه هاي اضافي جلوگيري کرد.
سال گذشته روش جداسازي بخش گيرنده و آماده سازي آن براي کاربردهاي عمومي را از يک گيرنده 4 کانال هليکوپتر کارخانه ESKY آموزش داده بودم. من اين گيرنده را در هواپيماي فومي اينفينيون (آموزش ساخت آن را نيز در انجمن گذاشته ام ) بکار گرفتم و بسيار از عملکرد آن راضي بودم.
در ساخت هواپيماي کوچک و خصوصا نوع فومي آن ميتوان از موتورهاي براش استفاده کرد که هم ارزانتر هستند و همچنين قدرت هاي مناسبي نيز ارائه ميکنند.
اسپيد کنترل اين موتورها کمتر از اسپيد کنترل هاي 3 سيمه موجود است و تنوع چنداني نيز ندارند.دراين مقاله ساخت يک اسپيد کنترل موتور براش با استفاده از بخش الکترونيک يک سررو معيوب ارائه ميشود.
اسپيد کنترل ساخته شده قدرتي حدود 40wوات در اختيار ما ميگذارد و قادر است با باطري هاي مختلف از ولتاژ7 ولت تا 25 ولت نيز کار کند. اما ولتاژ مطلوب آن مابين 7 الي 15 ولت است ( باطري هاي 2 سل الي 4 سل ليپو.
قبلا مقاله اي در ارتباط با طرز کار اسپيد کنترل وسروو ها نيز در انجمن گذاشته ام که توصيه ميکنم قبل از ادامه اين مطلب ، آنها را مروو کنيد .
براي شروع ، يک ميکرو سرووکارخانه TOWER PRO مدل SG90 را کالبد شکافي ميکنيم ( تصوير 1 )
    
اجزا اصلي شامل 1 چيپ کنترل – موتور – پتانسيومتر مقايسه و سيم هاي رابط است.
ما فقط به بردي که چيپ کنترل روي آن نصب است احتياج داريم اما در تستي که انجام شد ترجيح دادم تا پتانسيومتر اين برد نيز حفظ شود چرا که در بکارگيري اين اسپيد کنترل با استفاده از راديوهاي ساده و معمولي نياز ميشود.
تصاوير2- 3- 4 اجزاء داخلي سروو را از جهت هاي مختلف نشان ميدهد. 

    
    
    

همانطور که در تصاوير ميبنيد پتانسيومتر مقايسه داراي يک محور بلند است که در هنگام مونتاژ دست وپا گير خواهد بود. اين پتانسيومتر را با يک پتانسيومتر تخت و کوچک تعويض نمودم.
قصد اين بود که اسپيد کنترل نهائي داراي BEC و قادر به تامين جريان گيرنده و چند سروو نيز باشد، از اينرو از يک اسي رگولاتور 5 ولتي استفاده کردم که قادر به تامين 1.5 آمپر ميباشد LM7805
براي خروجي موتور نيز از ترانزيستور C2334 استفاده شد که تواني حدود 40 وات داشته و جرياني 7 آمپري را نيز تامين ميکند. البته انتخاب هاي بهتري نيز امکان داشت اما من از قطعات موجود استفاده کردم.
تصوير شماره 5 مدار مورد نياز وسربندي نهائي را نشان ميدهد. در بخش خط چين ( سروو ) موتور مورد نياز نيست و جدا ميشود و همچنين پتانسيومتر با يک نمونه کوچکتر تعويض ميگردد.
    
تصاوير 7 و8و9 نحوه نصب ترانزيستور و آي سي رگولاتور را بر دو طرف يک رادياتور نشان ميدهد. اين رادياتور نيز از قطعات بي مصرف جدا شده است. هر دوقطعه توسط واشر عايق به رادياتور پيچ شدند.
تصاوير 10 الي 16 نحوه نصب و سيم کشي را از جهات مختلف نشان ميدهد. لازم به ذکر است که برد کوچک سروو بر روي 2 رديف چسب 2 لايه به رادياتور و وسط ترانزيستور و آي سي رگولاتور نصب شده و پايه هاي ترانزيستور و رگولاتور مستقيما به اين برد متصل شده است که خود موجب نگهداري و محکم شدن اين برد ميشود.
در انتها يک چسب 2 لايه بر روي قطعات وصل شده ويک تکه مقواي محکم مجموعه را دور ميزند. پتانسيومتر در بالاي رادياتور ومابين يک واشر عايق قرار دارد و سوراخي جهت دسترسي به محور آن بر روي واشر تعببه شده است.
تصوير شماره 16 کارکرد اسپيد کنترل رل نشان ميدهد . چند موتور مختلف از 6 ولت الي14.4 ولتي با توان هاي مختلف تا حدود 20 وات در منزل داشتم که همگي را امتحان کردم. کارکرد بسيار خوب بود و بعد از 10 دقيقه کار رادياتور گرماي ملايمي از خود نشان داد.
با برد سروو چند قطعه مورد نياز ديگر نيز تهيه شده است که انشاء ال.. به ترتيب ارائه خواهد شد.
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: amin2904 ، میلاد میرزابابایی ، smaeil_m ، rezapk ، emad kh ، AKORC ، Yasharwasp ، bebpraab ، sesns
بقیه تصاویر
    
    
    
    
   
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: amin2904 ، میلاد میرزابابایی ، smaeil_m ، rezapk ، emad kh ، AKORC
و...
    
    
    
    
   
 پاسخ }}
با سلام "اقای نوروزیان میخواستم بپرسم که بجای ترانزيستور C2334از ترانزیستور دیگری استفاده کرد چون من یه چند جا رفتم گیر نیاوردم
اگر به دنبال موفقیت نروید خودش به دنبال شما نخواهد آمد .
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: moh_norouzian ، AKORC ، smaeil_m
(12-14-1391, 08:53 عصر)میلاد میرزابابایی نوشته: با سلام "اقای نوروزیان میخواستم بپرسم که بجای ترانزيستور C2334از ترانزیستور دیگری استفاده کرد چون من یه چند جا رفتم گیر نیاوردم
سلام
بله.. هر ترانزیستوری با مشخصات نزدیک به اون میتونید استفاده کنید..فقط از نظر شکل بدنه یکی باشن که بتونید روی هیت سینک جا کنید..
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: میلاد میرزابابایی ، smaeil_m ، AKORC
سلاممممم ... کسی هست اینجا که کمک کنه
 پاسخ }}
(4-14-1392, 07:13 عصر)nimatehrani3 نوشته: سلاممممم ... کسی هست اینجا که کمک کنه

سلام
 چه کمکی ؟ مشکل چیه؟
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: nimatehrani3 ، AKORC
این سروو من با سرووی که شما به کار بردین فرق میکنه و یه ایسی خیلی کوچیک داره . 

و اینکه از اون ترانزیستورها هیچکدومش پیدا نمیشه و اگه میشه چنتا مشابهش رو ذکر کنین
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: AKORC
(4-14-1392, 11:38 عصر)nimatehrani3 نوشته: این سروو من با سرووی که شما به کار بردین فرق میکنه و یه ایسی خیلی کوچیک داره . 

و اینکه از اون ترانزیستورها هیچکدومش پیدا نمیشه و اگه میشه چنتا مشابهش رو ذکر کنین

کوچکبودن قطعات سروو اهمیتی نداره.. فقط باید بخش های مختلف رو مثل عکس و تصاویر تشخیص بدی..
اون 2 تا قطعه که کاملا معمولی هستند.. یکیش که آی سی رگولاتور 5 ولت هست که همه جا دارن.. دومی هم یه ترانزیستور بسیار معمولی..شما از هر ترانزیستور منفی با آمپرو ولتاژی نزدیک به اون میتونید استفاده کنید.. منتها اگر مشابه این باشه.. بسیار بهتره.
 پاسخ }}
سپاس شده توسط: amin2904 ، rezapk ، smaeil_m